Cam İşleme


Kesim
Üretim planlama departmanının yönlendirmesi ile makinalar programlanır. Kesilecek camlar ölçülerine göre jumbo veya makine ebadı plakalara minimum fire ile optimizasyon yapılarak yerleştirilir. Kesimler tamamen otomatik makinalar aracılığı ile gerçekleştirilir. Max. : 3.210 x 6.000 mm ebatlarında camlar düz ya da şekilli olarak kesilir.

Rodaj
Farklı kalınlıktaki ve ölçüdeki cam veya ayna kenarlarına hem keskinliğini almak hem de değişik şekiller vermek için tek kenar ve çift kenar rodaj makinalarıyla

işlem yapılır. 45 derece ve 90 derece açılarla düz rodaj, yay şeklinde yapılarak balık sırtı rodaj veya C rodaj yapılır. kademeli olarak rodajlanmasına ise profil rodaj denir.

• Delik Camın muhtelif çaplardaki matkap uçlarıyla havşalı ve havşasız olarak delinmesi işlemine denir. Deliklerin çapı camın kalınlığından daha küçük olmamalıdır.
• CNC Yüksek teknoloji ürünü yazılımlar ve mekanik yapılar sayesinde Teknik resime göre, CNC makinelerde, otomatik olarak çok küçük parçalarda camı minimum sapma payı ile (milimetrenin onda biri) işlemek mümkündür. CNC makinesi ile cam işleme adına yapılabilecekler, üretilecek parçaları tasarlayan kişinin hayal gücüyle sınırlıdır.
• Kanal Açma Cam yüzeyinin bir doğru boyunca 1,5 - 2 mm derinliğinde oyularak şekil verilmesi işlemidir.
• Lazer Yapıştırma cam-cam veya cam-metal kombinasyonlarında malzemeleri birbirine yapıştırırken UV ışınlar ile kürlenen yapıştırıcıların kullanıldığı yapıştırma şeklidir. Yapışmanın sağlamlığını birinci olarak kullanılan yapıştırıcılar, daha sonra ultraviole ışık kaynağı ve süresi belirler. Ultra viole yapıştırıcı kullanılarak yapılan bu işlem ( camı cama veya metali cama ) lazer / laser yapıştırma veya U.V. bonding olarak da bilinir.

Bizote
Farklı kalınlıktaki ve ölçüdeki cam veya ayna kenarları otomatik makinalarla 90 derece veya farklı açılarda ve istenilen genişlikte perdahlanması işlemidir. Bizote yapılmış cam ve aynalar mobilya sektörü ve inşaat gibi birçok alanda kullanılmaktadır.


Kumlama
Farklı kalınlıkta ve ölçüdeki cam veya aynaya istenen desenin veya şeklin elde edilebilmesi için otomatik makinalarda Cam yüzeyinin silika kum ile aşındırılarak opaklaştırılmasıdır.


Tam Yüzey ve Desenli Baskı
Serigrafik kalıp ve rulo ile camın yüzeyinin istenen RAL renklerinde ve desende boyanmasıdır. Baskı işleminden sonra boyanın cam yüzeyine teması için temperleme işlemi zorunludur.